Čtvrtek, 16 března, 2023
aktuálněaktuálně

Vyvýšené záhony – výhody a tipy, jak si je postavit

Vyvýšené záhony jsou velmi oblíbeným prvkem v moderních zahradách. Jsou praktické a nenáročné na vybudování a údržbu. V článku vám přiblížíme všechny výhody i nevýhody vyvýšených záhonů, materiály, ze kterých mohou být zhotoveny, a také zásady pěstování rostlin ve vyvýšených záhonech.

Co je vyvýšený záhon a jaké je jeho využití
Vyvýšené záhony vypadají jako dřevěné boxy naplněné zeminou. Jedná se však o rámy bez dna a uzavíratelného vrchu nad úrovní země, ve kterých lze pěstovat zeleninu, květiny nebo bylinky. Vyvýšený záhon lze umístit na jakékoli místo v zahradě, které bude pro konkrétní plodinu nejvhodnější. Je jen na vás, z čeho si vyvýšený záhon zhotovíte. Klasikou jsou dřevěné vyvýšené záhony ve tvaru obdélníku. Fantazii a možnostem se však meze nekladou a svůj vyvýšený záhon si můžete postavit také z betonových tvárnic nebo plastu do libovolného tvaru.

Jak si postavit vyvýšený záhon
Při stavění vyvýšeného záhonu je důležité myslet na několik zásad, které zaručí, že bude váš záhon splňovat všechny funkce a požadavky na úspěšné pěstování.

Postup při stavbě vyvýšeného záhonu
záhon by měl být přístupný alespoň ze tří stran, vyberte si proto vhodné místo k vybudování záhonu,
po ohraničení tvaru záhonu odkopejte 30 až 60centimetrovou vrstvu půdy (vykopanou půdu si odložte stranou, budete ji ještě potřebovat),
dno záhonu vyplňte hustým králičím pletivem, které zabrání přístupu hlodavců a šneků,
obvod záhonu ohraničte dřevem, paletami, betonovými tvárnicemi nebo plastem,
takto ohraničený záhon vyplňte jednotlivými vrstvami půdy, přičemž jedna vrstva by měla mít výšku přibližně 25 centimetrů.
Jak skládat vrstvy půdy
spodní vrstva je tvořena slámou nebo větvemi, které zajistí dobrou cirkulaci vzduchu a odvedou nadbytečnou vodu,
druhou vrstvou je kočina, kterou tvoří kousek trávníku, tenčí větvičky a jiný drobný zahradní odpad,
na koťátku ukládejte listy z okrasných a ovocných stromů,
pro bohaté hnojení a přidání živin následuje vrstva hrubého kompostu nebo půdy,
vrchní vrstva bude sestávat ze zeminy, kterou jsme na začátku odkopali, doporučuje se přidat i jemný prosetý kompost.

Výhody vyvýšených záhonů
Vyvýšené záhony jsou ideálním řešením zejména pro zahrádkáře, kteří nemají na svém pozemku kvalitní a úrodnou půdu. Nabízejí však řadu benefitů iv jiných případech:

pomocí záhonů si můžete rozčlenit zahradu, což posílí i estetickou stránku zahrádky,
při stavbě záhonů recyklujete staré dřevěné desky nebo palety,
tvoří bariéru proti škůdcům,
při polévání se voda nevylévá do okolí, právě naopak, veškerý objem vody spotřebují rostliny v záhonu,
rám záhonu zároveň zabraňuje vyplavování živin z půdy během silných dešťů,
máte větší kontrolu nad složením a kvalitou půdy,
vyvýšené záhony lze postavit i ve výšce pasu, čímž si zjednodušíte péči o něj a šetříte si páteř.
Nevýhody vyvýšených záhonů
Vyvýšené záhony nejsou nesmrtelné, proto bude určitě třeba je po nějaké době obnovit. Materiál, ze kterého je záhon zhotoven, se opotřebuje a ztrácí izolační vlastnosti. Obnova záhonů se doporučuje každých 5 let. Pokud je váš záhon příliš poškozen vlivem počasí nebo manuálním vlivem, určitě jej obnovte i dříve.

U vyvýšených záhonů se můžete setkat s vysycháním, které bude vyžadovat pravidelné zavlažování, kontrolu vlhkosti a mulčování půdy. Pokud neumístíte na dno záhonu pletivo, mohou se v něm zdomácnět myši a hraboši, které ničí úrodu ještě v zárodku.

Vyvýšený záhon z palet
Palety jsou často odpadní materiál, který lze recyklovat a využít různými způsoby. Na stavbu vyvýšeného záhonu jsou jako stvořené, protože samy o sobě jsou pevnou konstrukcí. Myslete však na to, že mezi deskami jsou mezery, které je třeba zaplnit buď dalšími deskami. Palety můžete použít také pouze jako dekorační obklad plastového nebo kovového kontejneru. Palety můžete také rozebrat a z jednotlivých desek vyskládat záhon podle vlastních představ. Zbitím desek dohromady vytvoříte jednotlivé strany rámu, které upevníte na místo, kde má stát váš nový záhon.

Výroba záhonu z dřevěných palet je velmi jednoduchá a zvládne ji opravdu každý. Před samotnou instalací palet si připravte povrch, jak je popsáno výše. Vykopejte 30 cm zeminy, uložte králičí pletivo a palety si nejprve naskládejte tzv. nanečisto, abyste viděli, jak bude záhon vypadat, jak bude velký a jak velké palety budete potřebovat. Palety nemusí být nijak zvlášť upraveny, doporučuje se však, aby byly alespoň přebroušeny a přelakovány, pro delší výdrž a odolnost vůči vlhké půdě a povětrnostním vlivům.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články