Pondělí, 5 prosince, 2022
aktuálněaktuálně

Energeticky soběstačný mobilní dům – dokonalá dovolenková chatka?

Dovolenkování v dobách pandemie Covid-19 je nejen náročné, ale také velmi riskantní. Výhodu mají ti, kdo vlastní chatu někde hluboko v přírodě. Co byste však řekli na to, kdybyste si svoji dovolenkovou chatu mohli brát všude s sebou? Ne, nemluvíme o karavanu. Je zde také mnohem zajímavější řešení – mobilní energeticky soběstačný dům. Například dům s názvem Mobile Hut.

Staré přísloví: „Můžeš bydlet v autě, ale nemůžeš jezdit na domě,“ dává v případě energeticky soběstačného mobilního domu zcela nový význam. Klasická chatka v lese je fajn, ale po určité době vás pravděpodobně tak trochu omrzí. Přece jen, chodit vždy na stejné místo ztratí po určité době své kouzlo. Energeticky soběstačný mobilní dům ovšem zaručí, že vaše dovolené nebudou nikdy jednotvárné. Můžete si ho s sebou vzít kamkoli, byť na opačný konec světa.

Žádný karavan, plnohodnotný dům!
Dovolenou v karavanu si v posledních letech oblíbilo stále více Slováků. Nicméně, tento typ dovolené nemusí vyhovovat každému. Karavan musíte zaparkovat někde v kempu, kde je kolem vás spousta jiných lidí. Potřebujete nějaký externí zdroj elektřiny a vody, abyste v něm mohli strávit celou dovolenou. Tedy, nemůžete ho odstavit jen tak leckde. Nemluvě o tom, že karavany jsou často stísněné a samotné bydlení v karavanu nemá až tak velké kouzlo.

Energeticky soběstačný mobilní dům přináší vůči karavanu několik benefitů. Už hned na první pohled vypadá jako příjemná útulná chatka. Hliníková fasáda zase dodává domu moderní nádech a velkou odolnost vůči povětrnostním vlivům.

Chata z přepravního kontejneru
Přestože na první pohled byste si toho možná ani nevšimli, energeticky soběstačný mobilní dům je postaven na základě přepravního kontejneru. Například dům Mobile Hut je dlouhý 3 metry, široký 2,3 metru a vysoký 3,9 metru. Díky vzdušnému interiéru, velkým proskleným plochám či střešnímu oknu však máte pocit, že se jedná o mnohem větší prostor.

Stěny domu mají sendvičovou konstrukci. Fasáda je hliníková a vnitřní stěny jsou tvořeny masivními smrkovými deskami, díky kterým se v interiéru cítíte jako ve skutečné dřevěnici. Mezi těmito stěnami se nachází polyuretanová pěna, která je v případě soběstačného domu mimořádně důležitá. V létě odizoluje interiér od vnějších veder, ale zároveň v zimě udrží teplo v interiéru a nepropustí ho ven.

Výjimečnou atmosféru soběstačného mobilního domu umocňuje i samotné vybavení interiéru. Kromě dřevěných obkladů zde naleznete také kamna na dřevo, kterými si můžete v zimním období topit a vytvořit si dokonalou večerní atmosféru.

Energeticky soběstačný dům pro 4 lidi, na 14 dní
Pod pojmem „energeticky soběstačný dům“ se ukrývají obrovské možnosti využití. Zatímco zmiňovaný karavan je závislý na vnějších přípojkách elektřiny a vody, v soběstačném mobilním domě mohou bydlet 4 osoby po dobu 2 týdnů bez jakékoli vnější přípojky! Dům tak můžete odstavit byť i do středu pouště a nebudete závislí na žádných vnějších zdrojích.

Energeticky soběstačný dům je vybaven hned několika moderními řešeními, díky kterým v něm můžete žít komfortně a ekologicky na jakémkoli místě na Zemi.

Solární kolektory a moderní baterie
O efektivní management elektrické energie se starají solární kolektory, které dokáží během slunečních dní vyrobit dostatek elektrické energie pro napájení všech základních spotřebičů. Dům je vybaven také bateriemi, do kterých se během dne ukládá přebytečná elektrická energie ze solárních kolektorů, aby mohla být využita později, například v noci.

Filtry a nádrže na vodu
Aby mohl být dům energeticky soběstačným až na 2 týdny, musí být vybaven velkými nádržemi na vodu, které je dobré doplnit před cestou, ale plnit je můžete i průběžně. Vodovodní systém domu obsahuje také různé filtry, díky kterým můžete mít jistotu, že voda bude vždy čistá a bezpečná k použití.

Nezávislé plynové topení
Součástí energeticky soběstačného domu jsou také plynové nádrže uchovávající plyn potřebný k topení. O teplo se tak během chladných dnů nemusí starat jen zmíněná dřevěná kamna, ale také výkonné plynové topení.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články