Čtvrtek, 16 března, 2023
aktuálněaktuálně

Moderní způsoby zdění – zjednodušte si práci speciálními maltami

Trh stavebních materiálů se v posledních letech velmi rychle rozrůstá. Díky tomu se mění také tradiční technologie budování objektů. Do popředí se stále více dostávají montované domy, ale změnami procházejí i tradiční zděné stavby. U nich se často skloňují moderní způsoby zdění, které usnadňují výstavbu a přinášejí ekonomické benefity.

Zděné stavby se na rozdíl od montovaných dřevodomů vyznačují delší životností a lepší odolností vůči vnějším vlivům. Právě proto se stále těší velké oblibě, přestože jejich výstavba je finančně a časově náročnější. U zděných staveb hrají nejdůležitější roli cihly a zdivo. Jejich správná kombinace je zárukou pevnosti, odolnosti a správných vlastností stěn.

Kvalitní cihly jsou základ úspěchu
Než se vrhnete na výběr zdiva, měli byste se zaměřit na koupi kvalitních cihel. V dnešní době se již nehledí jen na samotnou odolnost a pevnost cihly, ale také na tepelněizolační vlastnosti a propustnost vodních par. Nevhodně zvolené cihly nižší kvality se mohou podepsat pod zhoršenou schopnost domu uchovávat teplo v interiéru, což se projeví na vyšších nákladech na vytápění. Ještě větším problémem může být cihla, která nedokáže „dýchat“, tedy zprostředkovat výměnu vlhkosti. V takovém případě můžete být svědky plísní a hniloby, což rozhodně není příjemné.

Pod optimální vlastnosti cihly se nepodepisuje jen samotný materiál, ale zejména průduchy a póry, které tvoří její jádro. Z tohoto důvodu se vyplatí kupovat cihly od renomovaných výrobců. Ti neustále pracují na vývoji materiálů a jejich vlastností. Investice do dražších kvalitních cihel se vám tak z dlouhodobého hlediska nepochybně vyplatí.

Jeden druh cihly, nebo kombinace více?
Levnější cihly se vyznačují horší rozměrovou přesností. Rozdíly ve velikostech cihel mohou způsobit vznik spár a míst, která budou zhoršovat vlastnosti dané stěny. Podobná situace nastává iv případě, že při stavbě domu využíváte různé cihly od více výrobců. V případě kombinace cihel časem dochází ke vzniku prasklin a trhlin o omítce. Pro zajištění co nejlepších vlastností stavby se doporučuje kupovat cihly od jednoho výrobce. Každý výrobce u jednotlivých modelů cihel doporučuje také malty, kterými byste dané cihly měli spojovat pro dosažení optimálního výsledku.

Nové způsoby zdění a jejich výhody
Když už máte cihly, přichází řada na výběr správného zdiva, kterým je budete spojovat. Platí staré známé pravidlo, že můžete mít i ty nejkvalitnější cihly pod sluncem, ale pokud je spojíte špatným zdivem, výsledek nebude dobrý. Také zdivo do významné míry přispívá k zajištění tepelné izolace stěn a správné prodyšnosti. Zároveň předurčuje pevnost stěn, jejich tvarovou stálost a požární odolnost. Zatímco v minulosti se zdilo téměř výhradně s tradičními suchými cementovými maltami, v dnešní době se do popředí dostávají polyuretanové lepící směsi a speciální bezcementové malty.

Cementová malta – klasika s nevýhodami
Tradiční cementová malta se prodává v pytlích v podobě prášku. Pro vytvoření zdící směsi je třeba smíchat ji ve správném poměru s vodou. To klade vyšší nároky na vybavení stavby – je zapotřebí přísun vody a elektrické energie na míchání. Po smíchání cementové malty s vodou začíná směs pomalu schnout, tedy je třeba ji pravidelně promíchávat. Při směšování malty s vodou může dojít k chybám způsobeným lidským faktorem, díky čemuž vlastnosti výsledné zdící směsi nemusí splňovat požadavky.

Způsob zdění s klasickou cementovou maltou je tak pracnější. Zdicí směs většinou vytvrdne za jeden měsíc. Výhodou je její velká pevnost, odolnost a trvanlivost.

Zdění polyuretanovou pěnou – bez prachu a míchačky
Alternativou k cementovým maltám jsou polyuretanové pěny, které se vyznačují velmi jednoduchou aplikací. V tomto případě není nutná žádná míchačka ani další vybavení. Polyuretanová pěna se na cihly nanáší pomocí lepicí pistole. Před nanesením pěny je však třeba cihly navlhčit vodou.

V porovnání s cementovými maltami má polyuretanová pěna o něco kratší životnost a menší pevnost. Přestože moderní polyuretanové zdící pěny se již svými vlastnostmi začínají přibližovat ke klasickým cementovým maltám, stále se jim nevyrovnávají. Naopak jejich výhodou jsou velmi dobré izolační vlastnosti.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články