Čtvrtek, 16 března, 2023
aktuálněaktuálně

Stýská se vám po tradičních svátcích? Udělejte si doma staročeské Vánoce!

Vánoce a advent mají být časem rozjímání, odpočinku a trávení času s rodinou. V poslední době se však změnily na svátky konzumu, spěchu, stresu, nekonečného úklidu a shánění nejlepších a nejdražších vánočních dárků. Stýská se vám po tradičních Vánocích, jaké znáte od babičky, či z knih?

Zkuste se letos vykašlat na vánoční úklid, objednejte si uklízečku, dárky nakupte online, ať netrávíte krásný adventní čas ve frontách v obchodě. Ukliďte si tak maximálně ledničku a spíž, abyste měli kam dát potraviny na svátky.

Dřevěné bytové doplňky vám pomohou dotvořit atmosféru

Nevytahujte letos leštěné vánoční ozdoby, vsaďte na klasiku v podobě slaměných ozdůbek, jablíček, usušených plátků pomerančů, oříšků. Zkuste i moderní svíčky vyměnit za ty ze včelího vosku, které nádherně provoní váš dům. Skvostně budou vypadat, pokud si na ně opatříte dřevěné svícny. Ty dodají celému aranžmá starobylý vzhled.

Půjdem spolu do… Betléma

Betlémy zde byly mnohem dříve než vánoční stromečky. I v tom nejmenším domečku u chudé rodiny se na Vánoce našel betlém, který připomínal narození Ježíška, nejčastěji byly betlémy vyřezávané ze dřeva, předávaly se jako cenné rodinné dědictví. Pokud nemáte to štěstí a nezdědili jste betlém po babičce, můžete si s dětmi založit novou tradici stavění betlému před Vánocemi. Dřevěné betlémy snadno dnes seženete na internetu, například v obchodě Amadea.cz, kde prodávají dřevěné dekorace a doplňky do bytu. Můžete si každý rok dokoupit nové postavičky a zvířátka do betlému, vyberte si hezké místo, kam betlém umístíte, ozdobte ho větvičkami, svíčkami, či světelným řetězem. Vašim dětem můžete vyprávět o narození Ježíška, i když nejste věřící, budou to brát jako pohádku.

Vánoční tradice

I když nemáte čas, upečte alespoň jednu dávku cukroví, děti vám pomohou vykrajovat tvary, bude to u vás doma krásně vonět. Zpívejte koledy a povídejte si i o starých tradicích, jako bylo například štědrovečerní házení střevíčkem, o lití olova a pouštění skořápkových lodiček, o dávání cukroví k ovocným stromům a hospodářským zvířátkům, o tom, proč se dávají do vázy Barborky, proč by na štědrovečerním stole neměla chybět čočka a šupiny. Děti určitě bude zajímat i to, že na sv. Štěpána se chodilo na koledu, stejně jako nyní o Velikonocích.

A nezapomeňte spolu na Štědrý den rozkrojit jablíčko, abyste věděli, jestli budete příští rok všichni zdraví!

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články