Středa, 15 března, 2023
aktuálněaktuálně

Jak prodloužit životnost střešních oken? Vliv má kvalita i správná údržba

Když měníte stará střešní okna za nová, činíte tak s vidinou toho, že na dlouhá léta máte vystaráno. Abyste se však do renovace skutečně nemuseli brzy pouštět znovu, volte dobře už na začátku a navíc se seznamte s pravidly správné údržby.

Zásadní je kvalitní provedení

Klíčový je už samotný výběr. Kvalitní střešní okna vám totiž v perfektní kondici vydrží dlouho sama o sobě. Jsou zvenčí oplechovaná a chráněná před nepříznivými vlivy počasí. K tomu se pyšní špičkovým zpracováním a vysokou energetickou účinností. Takové střešní okno může zásadním způsobem snížit budoucí energetické nároky domácnosti a ušetřit nemalou porci peněz.

Protože dnes v interiérech trávíme až 90 % času, je důležité zde zajistit zdravé klima pro bydlení. Abyste nedýchali škodliviny, i okna by měla být bez emisí. Jediným výrobcem střešních oken, kterému patří certifikát od výzkumného institutu Sentinel Haus, je německá společnost Roto. Aby dané osvědčení získala, musela splnit přísná kritéria a projít náročnými testy. Zákazníkům tak může garantovat zdravotní nezávadnost svých výrobků.

Za firmou Roto stojí více než 75 let zkušeností. Okna vznikají ve třech závodech v Evropě, na jejich vývoji se podílejí špičky ve svém oboru. Produkty mají dlouhou životnost, díky čemuž si výrobce může dovolit nabízet záruku až 15 let. Ta se vztahuje na rozbití skla kroupami, prasknutí či zlomení kování i prasknutí profilu rámu či křídla.

Důležitost správné péče

Životnost střešních oken ještě prodloužíte správnou údržbou prováděnou v pravidelných intervalech. Minimálně jednou za rok odstraňte napadané listí a další zachycené nečistoty v lemování kolem okna. Stejně často byste měli kontrolovat gumové těsnění, aby neztrácelo svou pružnost a nedocházelo proto ke zbytečným tepelným ztrátám. Na závěr promažte kování.

Samozřejmostí by mělo být i pravidelné čištění. Jak umýt střešní okna Roto? Díky možnosti nastavit okno do bezpečnostní mycí polohy je to snadné. Na skla, rámy i křídla používejte výhradně měkký hadřík a běžný saponát. Vyhněte se chemickým rozpouštědlům i čistícím prostředkům s obsahem abrazivních částic. Do mytí střešních oken se nepouštějte uprostřed mrazů, teplá voda by mohla způsobit prasknutí skel. Nejoblíbenějším obdobím pro čištění oken je jaro.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články