Pátek, 2 února, 2024
aktuálněaktuálně

Návod, jak vybrat tu správnou klimatizaci

Zatímco v minulosti byla klimatizace výsadou nákupních center, hotelů, kanceláří a některých luxusních domů či bytů, v dnešní době je již běžnou praxí i ve standardních domácnostech. Kromě toho, že dokáže výrazně zpříjemnit horké letní dny, navíc přináší i řadu dalších benefitů. Otázka však zní – jakých parametrů a funkcí si všímat při jejím výběru?

Klimatizace a její základní typy
V dnešní době existuje několik různých druhů klimatizací, které se liší svojí konstrukcí. V případě obytných nemovitostí se nejčastěji využívají splitové klimatizace, které se skládají ze dvou částí – exteriérové ​​a interiérové. Ty navzájem spolupracují a vyměňují si vzduch prostřednictvím potrubí ve zdi. Setkat se můžete také s tzv. kazetovými klimatizacemi, avšak ty se obvykle montují do větších objektů.

Praktický tip – klimatizaci do domácnosti si vždy nechte instalovat profesionály. Neodborná montáž má často za následek zvýšení tepelných ztrát a nesprávné fungování.

Uhlazený design, který neruší
Vnitřní jednotka klimatizace může být u kompaktních modelů umístěna nenápadně pod parapetou, standardně se však instaluje na boční stěnu těsně pod strop. Čím je výše, tím lépe dokáže vzduch cirkulovat v místnosti a efektivně ji vychladit. Zatímco v minulosti měla klimatizační zařízení velké rozměry a v interiéru působila jako „pěst na oko“, dnes je situace odlišná. Díky moderním technologiím se stále více zmenšuje jejich velikost při zachování vysokého výkonu. Nijak tak nenaruší design vaší domácnosti, právě naopak, dokážou do něj pěkně zapadnout. Vybírat si často umíte iz více barev.

Dbejte na správný chladící výkon
Jedním z nejdůležitějších parametrů klimatizace je chladící výkon. Ten musí být přizpůsoben podle více faktorů. Nejdůležitějším je plocha místnosti. Tu vypočítáte jednoduše, jako součin délky a šířky. Platí obecné pravidlo, že k vychlazení 10 metrů čtverečních plochy je zapotřebí výkon 1 kW. V úvahu však berte i světovou stranu, na kterou pokoj orientovaný, velikost prosklených ploch a počet lidí, kteří v místnosti běžně pobývají.

Zajímavost – teplotu v místnosti dokážou ovlivnit i elektronické spotřebiče. Na tuto skutečnost je citlivá zejména kuchyně, ve které se obvykle nachází několik velkých zařízení generujících teplo – chladnička, trouba či varná plotýnka.

Tedy, obývací pokoj s velkými prosklenými plochami, v němž se běžně zdržuje více lidí a je orientován na jih, bude vyžadovat větší klimatizační výkon než stejně velká ložnice s malými okny a severní orientací. Zvažte tak všechny faktory ovlivňující teplotu a podle toho si vyberte model klimatizace s optimálními parametry.

Příliš nízký nebo vysoký výkon
Za klimatizaci s nadměrně vysokým výkonem nejenže zaplatíte víc, kromě toho se bude často vypínat a zapínat. Může vás tak svojí činností vyrušovat, plus, takové fungování není optimální z hlediska životnosti. Naopak zařízení s poddimenzovaným výkonem není schopno efektivně vychladit místnost a bude neustále běžet na plný výkon, což se negativně odrazí na spotřebě elektrické energie. Pokud si správným výkonem klimatizace do vašich prostor nejste jisti, raději se poraďte s odborníky.

Praktický tip – kromě výkonu si všímejte také energetické třídy. V případě nejmodernějších modelů vyšších tříd je obvykle minimálně na úrovni A++. Čím lepší energetická třída, tím efektivněji dokáže klimatizace pracovat. Ušetří vám tak náklady za energie.

Hlučnost klimatizace
Moderní značkové klimatizace jsou dimenzovány tak, aby měly co nejnižší hlučnost. Tato vlastnost je důležitá zejména v noci, abyste nebyli rušeni. Zařízení nejvyšších tříd jsou schopna dosáhnout hlučnosti pod 20 dB, což je přibližně úroveň šepotu. Naopak, levné klimatizace ze supermarketů mají často hlučné ventilátory, které nejenže budou rušit vás, ale dokonce i vaše sousedy. Investice do kvality se tak vyplácí.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články