Úterý, 21 března, 2023
aktuálněaktuálně

8 nejčastějších otázek o podlahovém vytápění

Nízkoteplotní vytápění je v současnosti často využívaným způsobem, jak dosáhnout tepelné pohody. Důvodů je několik. Jedním z hlavních je úspora. Energetická i finanční. Pokud teplo sál z velké plochy, stačí ohřev na nižší teplotu. To je případ stropního, stěnového i podlahového vytápění. „Podlahovka“ se u nás využívá zatím nejčastěji, proto jsme se na ni podívali blíže a vyzpovídali jsme odborníky.
1 Vytopí nízkoteplotní podlahové topení místnost dostatečně?

Nízkoteplotní podlahové vytápění může být teplovodní nebo elektrické. Je založeno na tom, že topný systém (teplovodní topné potrubí, elektrická fólie, kabel nebo rohož) je uložen pod podlahou.

Díky tomu se v porovnání s konvenčními radiátory ohřívá mnohem větší plocha. Topný systém tedy pracuje s nižší teplotou a spotřebuje méně energie, čímž ušetříte provozní náklady.

Ideální povrchová teplota podlahy je totiž od 22 do 25 °C. To umožňuje dosáhnout příjemné vnitřní teploty vzduchu 21 až 22 °C. V místnosti, kde se předpokládá dlouhodobý pobyt osob (například v obývacím pokoji), nemusí být povrchová teplota podlahy vyšší než 27 °C, v místnosti s krátkodobým pobytem osob (například v koupelně či na toaletě) může být až kolem 29 °C.

Teplota závisí také na podlahové krytině. Podlahové vytápění dodává do prostoru sálavé teplo. Nejprve se ohřívají okolní stěny či předměty a teprve následně se od nich ohřívá samotný vzduch. To umožňuje zachování optimální relativní vlhkosti vzduchu v rozpětí 45 až 55 %.
fotografie dítěte na podlaze, na které je odkryta vrstva s topnou fólií

Topná folie Heat Decor přechodem elektrického proudu přes vrstvu uhlíkové pasty produkuje teplo. Malá stavební výška umožňuje instalaci pod potěr i pod laminátové podlahy. Je dostupná ve více výkonech a šířkách Zdroj: Heat decor

Při vytápění radiátory je tento proces přesně opačný. „Podlahovka“ zbytečně nevíří prach a udržuje vhodnou vlhkost vzduchu, proto je vhodnější i pro alergiky.

Náběh vytápění může být sice o něco delší, ale teplo se akumuluje, drží a uvolňuje mnohem déle. Klíčové je, aby tepelný výkon byl větší než tepelná ztráta vytápěné místnosti.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články