Sobota, 3 prosince, 2022
aktuálněaktuálně

Jak vznikla zkamenělá krása amolitů?

Krásně zbarvený přírodní materiál, který dnes známe pod názvem amolit, nemá s klasickými kameny mnoho společného, byť jejich kráse se jednoznačně vyrovná. Příroda totiž v tomto případě působila poněkud jinak.

Amoniti jsou skupinou dnes již vyhynulých měkkýšů s pevnou schránkou. Zkamenělé prázdné schránky těchto živočichů zůstaly v bahně. Díky tomu se působením minerálů vytvořily unikátně barevné fosílie.

Dnes již také víme, že byly známy i naším předkům, a to dokonce už v 1. století našeho letopočtu. V Evropě byly amolity považovány za zkamenělé hady, proto se jim také tradičně přezdívalo „hadí kameny“. Věřilo se v jejich léčivou moc i ve schopnost chránit před uhranutím.

A samozřejmě lidstvo od dávných dob fascinuje i jejich krása. Půvabem bývá tento vzácný přírodní materiál dokonce přirovnáván k černému opálu. Za vůbec nejkvalitnější amolity bývají označovány ty, které obsahují nejméně tři zářivé barvy. Právě zajímavý vzhled je předurčil jakožto prvky vhodné pro zasazení do šperků. Ty si můžete dopřát i v tuzemsku.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články