Pátek, 17 března, 2023
aktuálněaktuálně

7 praktických rad, jak oživit vaši zahradu

Záleží vám na vaší zahradě, ale máte pocit, že jí cosi chybí? Připravili jsme pro vás několik užitečných tipů, které vám ji pomohou oživit a dodat jí tak nový dech.

Živý plot vás ochrání před zvědavýma očima
Otravují vás zvědavé pohledy kolemjdoucích či sousedů? Vyřešte to živým plotem. Na výběr máte více druhů rostlin včetně těch méně tradičních. Skvělou volbou rostliny pro netradiční živý plot je zlatička. Kvete brzy na jaře a můžete ji tvarovat podle sebe.

Popínavé rostliny zakryjí jednoduché ploty
Další zajímavou rostlinou, která se v zahradách objevuje stále častěji, je popínavý javor. Pokud tedy dáváte přednost popínavkám, které oživí váš plot, vyzkoušejte javor. Na jaře a v létě bývá zelený a na podzim se zvykne zbarvit do červena. Váš plot tak bude nádherně zajímavý.

TIP: Při zastřihování a tvarování živého plotu doporučujeme použít akumulátorové nůžky na živý plot, které v porovnání s benzinovou konkurencí neškodí životnímu prostředí a díky slabším vibracím se s nimi pracuje mnohem snáze.

Skalka podle vašich představ
Rovnou či svažitou zahradu si můžete zkrášlit vkusnou skalkou. Inspirujte se přitom jinými skalkami, případně si vyskládejte vaši vlastní. Důležitý je výběr vhodného místa, ideální s orientací na jih. Severní polohy jsou totiž většinu dne ve stínu, kvůli čemuž nebývají vhodné. Máte-li pro skalku vybrané místo, rovnoměrně z něj vyjměte půdu a odstraňte také všechny případné kořeny. Následně ho zaplňte štěrkovou drenáží a nasypte na něj zeminu.

Jak vytvořit vlastní skalku
Po úroveň zvoleného terénu je třeba navézt drenážní vrstvu z říčního štěrku, kterou zajistíte odtok případné přebytečné vody. Zemina se štěrkopískem by měla sahat po nejvyšší bod skalky. Terén si následně upravíte podle sebe. V tomto bodě můžete celou skalku pokrýt půdou, odspodu směrem vzhůru naskládat kameny, přičemž se částečně zakopou a na závěr už jen vysadíte rostliny.

TIP: Při vyskládání skalky začínejte velkými kameny a pokračujte těmi menšími. Z rostlin vybírejte takové, které milují slunečné podnebí a suché podloží. Aby si skalka udržela svůj tvar, vsaďte na rostliny, které nerostou rychle a nemají mohutný kořenový systém.

Altán pro odpočinek
Altán oceníte zejména v případě, že na zahradě trávíte spoustu času. Poskytne vám ochranu před deštěm, ale také prudkým sluncem. Pod jeho střechu můžete také umístit stůl, židle, houpačku či gril. Díky tomu se z altánku rázem stane oblíbené místo vašich návštěv.

Nezapomeňte na stylové osvětlení
Vhodné zahradní osvětlení změní vaši zahradu k nepoznání. Většinou si lidé osvětlují chodníky, případně bazén, ale osvětlení terasy či zahradního altánku si bude pochvalovat každá návštěva.

TIP: Externí osvětlení bývá vystavováno různým nepříznivým podmínkám, a proto by mělo splňovat bezpečnostní standardy. Nejnižší přípustný stupeň ochrany pro venkovní osvětlení je u nás označen jako IP44. Při zahradním osvětlení si také promyslete, zda dáte přednost klasickému zapínání nebo automatickému spínači, který aktivuje pohyb po setmění.

Kameny jako dekorace
Prázdná místa ve vaší zahradě si přímo žádají nějaký doplněk. Nemusíte zvolit drahý materiál. Postačí vám i obyčejné kameny, ze kterých můžete udělat například chodník, schody nebo obložení vaší skalky.

TIP: V moderních exteriérech krásně vynikne betonová dlažba ve spojení s travnatým kobercem či vysévaným trávníkem.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články