Sobota, 18 března, 2023
aktuálněaktuálně

Dopřejte své zahradě poctivou podzimní údržbu a správné zazimování

Dny se krátí, vítr chladne a příroda se pomalu, ale jistě připravuje na zimu. Každý majitel malé či velké zahrady se během léta těšil z bujející zeleně, květin, vypěstovaného ovoce nebo zeleniny. Nyní přišel čas odvděčit se půdě a rostlinám tím, že zahradě dopřejete podzimní údržbu a správné zazimování. Důležité je však dodržovat určité zásady, abyste zahradě spíše neublížili, a ona se tak mohla na jaře probudit opět plná života.

Řezat ano, ale pozor!
Jedním z nejvýraznějších prvků zahrad jsou ovocné a jiné stromy, proto je třeba jim věnovat speciální pozornost. Mnoho zahrádkářů na podzim stromy řeže a stříhá. Jenže, ne vždy je to správné.

„Dřeviny na podzim v podstatě ukončují růst a připravují se na zimu. Zatahují zásobní látky do kořenů a řez je tedy pro ně velmi stresující. Na vzniklé rány nedokážou dřeviny tak dobře reagovat tvorbou kalusu (vrstva ochranného pletiva chránící ránu vzniklou řezem) a dalšími vnitřními mechanismy, což má za následek v podstatě několik měsíční ‚vstupní bránu‘ pro různé houbové a jiné infekce,“ říká zahradní odborník Jakub Víšek zahradnického studia JAMI Gardens.

Dodává, že výjimkou pro podzimní řezy je výsadba volokořenných dřevin a dřevin se zemním balem, kdy je nutno adekvátně zredukovat nebo vyrovnat nepoměr nadzemní části dřeviny vůči kořenovému systému, který je poškozen vyoráváním. Při něm se kořenový systém často zredukuje až na 1/3 své původní velikosti a pokud bychom ponechali takové dřeviny bez zásahu, dočkali bychom se na jaře usychání terminálních výhonků. Malý kořenový systém jednoduše nedokáže uživit původní korunu a usychání těch nejvzdálenějších výhonků je přirozenou obranou.

Jak na správné řezání
Pokud už se tedy pro podzimní řezání rozhodnete a plánujete se do něj ve větším rozsahu pustit i na jaře, je vhodné sáhnout po vhodné zahradní technice, v tomto případě po akumulátorové vyvětvovací pile.

„Akumulátorová vyvětvovací pila má nesporné výhody díky svému dosahu a přesnosti v řezu,“ uvádí Patrik Truhlář ze společnosti Husqvarna a vysvětluje: „Dosah akumulátorových vyvětvovacích pil Husqvarna je až 5 metrů. To umožňuje bez problémů oříznout větve v korunách i velmi vysokých stromů. Díky minimálním vibracím akumulátorových strojů je práce mnohem preciznější v porovnání s benzinovým strojem. Stroj se v rukou neklepe a vy se tak můžete lépe soustředit na přesnost samotného řezu. Jejich další nespornou výhodou je bezemisní provoz. Při práci s vyvětvovací pilou máme většinou spodní část stroje, kde se u benzinové varianty nachází spalovací motor, v blízkosti hlavy, takže vdechujeme jedovaté zplodiny. U akumulátorového stroje tomu tak není.“

Správné hnojení připraví stromy na jaře
Stromům můžete pomoci v přípravách na další vegetační období i tím, že je již od pozdního léta přihnojujete.

„Podzimní hnojiva mají vyšší obsah draslíku, což je přívětivé pro vyzrávání nových výhonků. Případně je možné nechat hnojení až na předjaří, v tomto případě používáme hnojiva bohatá na dusík (hydrokomplex),“ komentuje výživu stromů Jakub Víšek.

U stálezelených rostlin je také důležité nezapomínat na vydatnou zálivku, kterou je třeba opakovat každých 14 až 30 dní iv zimních měsících, záleží na počasí. Teplé zimy totiž způsobují transpiraci – rostliny povrchem listu vydávají vodu a nedostatkem vláhy pak může dřevina uschnout.

Podzimní ozdravnou kúrou o krok blíže anglickému trávníku
Anglický trávník je snem snad každého zahrádkáře, reálně se jím však může pochlubit jen málokdo. Bez ohledu na to, zda má vaše tráva k dokonalosti více či méně daleko, dopřejte jí na podzim ozdravnou kúru! Když budete pravidelně shrabávat spadané listí, tráva bude mít dostatečný přísun sluníčka a zabráníte tomu, aby na ní v případě promočení či podmočení trávníku vznikaly suché hnědé fleky a vyrůstal na ní mech.

„Vhodným pomocníkem při likvidaci spadaného listí, ale i dalšího nepořádku na zahradě, jsou foukače. Snadno se ovládají, jsou ergonomické a udělají za vás vše, co budete potřebovat: vyčistí chodníky, odstraní listí, posečenou trávu i nečistoty ze země, příjezdových cest nebo okapů. I zde je vhodné sáhnout po akumulátorových verzích s nízkou hladinou hluku, které vám umožní práci i během svátečních či víkendových dnů, aniž byste rušili sousedy,“ uvádí Patrik Truhlář ze společnosti Husqvarna, která se na vývoj tiché akumulátorové techniky specializuje.

Stejně jako stromy i trávu můžete podpořit podzimními hnojivy. Také byste měli odstranit travní plsť. Vertikutací se mimo jiné provzdušní půda, zvýší se propustnost vody a posílíte kořeny trávy.

Na konci podzimu trávu i naposledy posekáme, avšak ne na méně než 5 cm. Velmi krátký trávník totiž hůře vstřebává sluneční svit.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články