Čtvrtek, 18 dubna, 2024
aktuálněaktuálně

Dejte věcem druhou šanci – recyklujte

Chcete pomoci přírodě a zároveň si zútulnit a modernizovat svůj domov? Recyklujte! Znovu využijte již použité věci tak, aby byly nejen praktické, ale také vkusné. Jak na to, si řekneme v článku.

Co je recyklace odpadu a proč recyklovat
Samotné slovo „recyklace“ pochází z latiny. V doslovném překladu znamená „znovu“ nebo „zpět“, čili reprezentuje vrácení věcí zpět do oběhu. Abychom si tedy zodpověděli otázku, co je recyklace odpadu: Jedná se o opětovné použití již použitých surovin či předmětů.

Podle Institutu environmentální politiky (IEP) byla míra recyklace na Slovensku v roce 2019 39 %, což od roku 2005 představuje až trojnásobný nárůst. Do roku 2024 plánuje Slovensko zvýšit míru recyklace komunálního odpadu na 50 %, do roku 2026 na 55 % a v roce 2030 až na 60 %. Současní designéři si uvědomují důležitost odlehčení našeho životního prostředí, a proto tomu přizpůsobili své nejnovější trendy.

Domácí recyklace a třídění odpadu
Nejjednodušším způsobem, jak přispět k recyklaci v pohodlí vašeho domova, je třídění použitého odpadu. Můžete si vytřídit speciální popelnice na různé druhy odpadů, například nádobu na plasty, kovy, sklo, papír a komunální či organický odpad. Aby to byla zábava i pro vaše děti, navrhněte jim, aby na papír nakreslili, jaký odpad mohou vyhodit do konkrétní nádoby. Tento papír následně na ni nalepte. Naučíte je tak novým dovednostem a správným návykům směřujícím k důležitosti recyklace a ochraně naší planety.

Jak recyklovat plasty
Nejpopulárnějším materiálem pro recyklaci jsou plasty. V domácnosti můžete využít opakovaně použitelné láhve s rozprašovačem, do kterých si umíte namíchat čistící roztok podle potřeby. Láhve využijete i jako nové květináče či krmítka pro ptáčky, které přilétají na váš balkon či mají v oblibě posezení ve vaší zahradě. Plastové tašky vyměňte za plátěné sáčky a noste je s sebou vždy, když jedete na nákup.

Ekologické kompostování
Mimořádně oblíbené je v současnosti kompostování organického odpadu. Ve tříděném sběru biologického odpadu je Slovensko v současnosti hluboko pod průměrem EU. Přestože se ekologickým kompostérům dnes pyšní stále více domácností a zahrad, sbíráme jen něco přes 20 % vyprodukovaného biologického odpadu, přičemž průměr EU je až 50 %.

Jak recyklovat oblečení
Pustili jste se do jarního úklidu a rozhodli jste se přetřídit si i šatník? Nebo máte doma děti, které rostou jako z vody, a proto je jim oblečení po chvíli už malé? Předtím, než se rozhodnete staré a nepotřebné oblečení vyhodit, se na chvíli zastavte. Nemusíte ho totiž hned vyhazovat do popelnice. Pokud již svou službu vypovědělo, zkuste jej použít jako různé hadry na okna či podlahu, nebo na utírání prachu.

Můžete si zahrát i na řemeslné dílny a ušít si ze starého oblečení nové kousky nebo v současnosti tolik potřebné ochranné roušky. Staré zimní rukavice můžete využít i jako velikonoční dekoraci – naplňte je vatou a vytvořte z nich slepičku či kuřátka.

Jak recyklovat oblečení? Pokud je oblečení stále v dobrém stavu, máte na výběr tyto možnosti:

darujte ho známým
vyměňte jej na směnné burze
darujte ho na charitu
předejte ho do second hand obchodu
vhoďte ho do kontejnerů s oblečením, které můžete nalézt v okolí svého bydliště
Z takového způsobu recyklace budete mít nejen radost, že jste někomu pomohli, ale potěšíte také svoji peněženku.

Kreativní recyklace v domácnosti
V každé domácnosti se najdou věci, které jsou nepotřebné, nebo ztratili kouzlo nového výrobku. Vdechněte jim nový život a dejte jim šanci opět zazářit. Už to nebudou jen obyčejné věci, ale něco, co jste sami vytvořili. Takové neobyčejně-obyčejné předměty rázem zútulní vaši domácnost.

Staré palety jako postel či stolek
V ložnici snů, moderním dětském pokoji, nebo trendy obývacím pokoji umíte využít dřevěné palety, ze kterých lze vytvořit novou postel nebo šikovný stolek. Nosnost jedné palety je kolem 1 500 kg, což z ní činí skutečně stabilní kus nábytku.

Z palet si umíte vyrobit i netradiční zahradní stolek v zimní zahradě nebo na zápraží. Zahradní nábytek, stolečky či taburetky můžete vytvořit také z dřevěných kabelových bubnů a cívek. Jsou z nich také perfektní holubníky či přístřešky pro vaše čtyřnohé domácí mazlíčky. Dřevu v domácnosti však nezapomeňte dopřát náležitou a pravidelnou péči.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články