Čtvrtek, 16 března, 2023
aktuálněaktuálně

Palety – k čemu všemu lze využít

Palety mají v současnosti status populárního stavebního či dekoračního materiálu. Není totiž žádným tajemstvím, že šikovné ruce domácích kutilů nebo menších podnikatelů je dokážou přetvořit na úžasné a cenově dostupné skvosty, mezi něž patří například paletový nábytek. Ten ovšem není ani zdaleka jediným možným výsledkem, který může vyplynout z práce s paletami. K čemu všechno se ještě dají využít?

Palety a jejich široké využití
Hlavní využití nacházejí palety při přepravě materiálu či zboží různého druhu. Některé z nich, především ty ve stavebním průmyslu, si majitelé firem obvykle zálohují, důsledkem čehož jsou zákazníci „nuceni“ k jejich vrácení. Na druhé straně, mezi mnoha provozy se palety zásluhou přepravních společností obměňují jedna radost. Nicméně, jakmile překročí skladové kapacity daných prostor, skočí po nich lidé se šikovnýma rukama, kteří jim doslova a do písmene vdechnou nový život.

Ať už jde o soukromé kutily, kteří si „hrají“ s paletami pro radost, nebo o menší podnikatele, kteří na paletách profitují, ve výsledku může jít skutečně o překrásné kousky. Jak jsme již naznačili výše, paletový nábytek není zdaleka jediným možným využitím populárních palet. Palety lze využít také jako stavební, zahradní či dekorační materiál.

Mimochodem, bílá barva vypadá na paletovém nábytku, resp. sezení, opravdu výborně.
Paletový nábytek
I přes široké využití palet zůstává paletový nábytek pravděpodobně tím nejpopulárnějším způsobem, jak vdechnout paletám nový život. Lidé si paletovým sezením s oblibou zařizují a zkrášlují především terasy.

Židle, lavice a stolky z palet však můžete nalézt i ve venkovních prostorách různých restauračních zařízení. V případě pohodlných sedáků a zádových opěrek se jedná o více než plnohodnotné sezení. Svědčí o tom také skutečnost, že paletové sezení se začalo využívat i ve zvlášť zařízených obývácích. Dokonce, v některých domácnostech byste našli například i postele z palet.

Věděli jste, že milovníci paletového zařízení si dělají z palet i celé terasy – od podlahy, přes sezení až po zábradlí?

I takto může vypadat paletové sezení v interiéru. Navíc, když k jeho realizaci použijete kolečka, získáte jednoduše přesouvatelný paletový nábytek.

Pohodlné sedáky a podušky udělají z paletových lavic plnohodnotné sezení.

Jelikož jsme zmiňovali i postele z palet, přidáváme také tak jednoduché a sympatické řešení.
Palety v zahradě
Z výše zmíněných teras se posuneme o krok dále, konkrétně do zahrad. Právě zahrady jsou totiž dalším místem, kde našly palety své uplatnění. Výborný způsob, jak využít palety na zahradě, představují vertikální zahrady. V podstatě úplně stačí, když zasypete paletu podél zdi či svahu hlínou a zasadíte si do ní, co jen chcete. Po tomto místě přímo volají táhlé květiny či různé bylinky.

Palety vám mohou posloužit i jako jednoduchá a levná pochozí plocha – například mezi květinovými záhony.
Nelze však opomenout ani jeden ze zahrádkářských hitů uplynulého období, kterým jsou jednoznačně vyvýšeny záhony. Svou popularitu si získaly především nabízenými výhodami. Za zmínku stojí například šetření páteře, jelikož k vyvýšeným záhonům se nemusíte ohýbat, nebo skutečnost, že úroda, resp. květiny ve vyvýšených záhonech, jsou chráněny před takzvanými požírači kořínků.

Kam tím ale směřujeme v souvislosti s paletami? Právě vyvýšené záhony si začali zahrádkáři realizovat také z tradičních dřevěných palet. Mimochodem, takové vyvýšené záhony mohou automaticky nabízet i prostor pro vertikální zahrady – konkrétně z vnějších stran vyvýšených záhonů.

Dekorace z palet
Nedá nám nevzpomenout ani dekorace z palet. Když se spojí šikovné ruce s kreativním duchem, z palet mohou vzniknout opravdu pozoruhodné dekorativní předměty, které jsou vhodné zejména pro svatby či oslavy.

Náš tip: Vyberte si fotografie, které byste chtěli ukázat vašim hostům na svatbě či na oslavě. Použijte lněný provázek, na který je pomocí dřevěných kolíčků připevníte. Paletu dozdobte „vánočními světýlky“ a různými živými halenkami. Dokonalá paletová dekorace je na světě.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články