Čtvrtek, 16 března, 2023
aktuálněaktuálně

Elektřina nebo plyn – které řešení bude výhodnější pro vaši domácnost?

Plánujete stavět nový dům a přemýšlíte, jaký zdroj energie bude pro vás nejvýhodnější? Pokud kromě elektřiny máte k dispozici také plynovou přípojku, výběr optimálního řešení může být docela náročný. My jsme se podívali na to, jaké jsou výhody a nevýhody elektřiny a plynu v domácnosti. Přestože do hry vstupuje množství individuálních faktorů, následující objektivní fakta se vyplatí znát.

Topení – největší „žrout“ energie
Při výpočtech výhodnosti elektřiny a plynu je třeba se zaměřit především na topení. Právě na něj se spotřebuje nejvíce energie. Toto téma je poměrně rozsáhlé, jelikož je třeba zvážit nejen samotnou cenu za jednotku elektřiny či plynu, ale i náklady na topná tělesa.

Cena za jednotku plynu a elektřiny
Je všeobecně známo, že jednotka elektrické energie je dražší než jednotka plynu. Standardně se tarif vztahuje na jednu kilowatthodinu, přičemž v případě elektřiny je cena obvykle na úrovni 10 – 16 centů za kWh, za 1 kWh plynu zaplatíte obvykle 4 centy. Přestože na první pohled je rozdíl velký, ve skutečnosti bývá často menší. Totiž většina dodavatelů elektrické energie nabízí pro zákazníky topící elektřinou výhodnější tarif. Můžete se tak ocitnout v situaci, že 1 kWh vás bude stát třeba jen 7 centů. V konečném důsledku však elektrická energie i tak vychází cenově horší než plyn.

Praktický tip – elektrické topení si umíte díky inteligentním časovačům nastavit tak, aby se zapínalo jen v době nejnižšího tarifu. Během jedné zimy díky tomu můžete ušetřit několik desítek až stovek eur.

Náklady na topná tělesa
V této oblasti již plyn „přehrává“ na plné čáře. Elektrické topení může mít několik podob, nejmodernější je podlahové vytápění. To funguje na jednoduchém principu – pod podlahu se umístí síť elektrických vodičů, které se dokážou rychle rozehřát a efektivně vytopit místnost. Benefitem tohoto řešení je rovnoměrná distribuce tepla v rámci místnosti a dostupná cena. Ovšem co je hlavní, podlahové topení si jednou necháte nainstalovat a následně se o něj už v životě nemusíte starat. Pravděpodobnost poruchy je velmi nízká. Cenovou dostupností se vyznačují i ​​elektrické radiátory, které pořídíte již za několik desítek eur a také nevyžadují prakticky žádnou údržbu.

Plynové topení je obvykle řešeno kotlem, který ohřívá vodu. Ta proudí do radiátorů, popřípadě do trubek v podlaze. Na rozdíl od elektrického topení, kdy jsou jednotlivé radiátory vzájemně nezávislé, v případě topení plynem musí být jednotlivé místnosti navzájem propojeny potrubími. Ty zajišťují cirkulaci teplé vody. Koupě a instalace plynového kotle spolu s potrubími vás bude stát několik tisíc eur. Nemluvě o pravidelné údržbě a revizních prohlídkách, které také nejsou zadarmo.

Úlohu sehrává i efektivita – zatímco elektrická topná tělesa pracují s efektivitou atakující 100 %, plynový kotel má ztráty 10 – 15 %. Jinými slovy, když za topení zaplatíte 100 €, 10 – 15 eur vyhodíte „ven komínem“, aniž byste z nich měli jakýkoli užitek.

Verdikt
Kvůli vyšším nákladům na instalaci a provoz, plus nižší efektivitě, nemusí být plynové topení tak jednoznačným vítězem, jak by se mohlo zdát. Potrvá minimálně několik let, než se vám investice do plynového topení vrátí na nižší ceně za samotný plyn. Z dlouhodobého hlediska vychází plynové topení cenově o něco lépe než elektrické. Opět však platí, že je třeba vzít v úvahu náklady na servis kotle a vodních vedení. Elektrické topení se vyznačuje jednoduchostí, vysokou spolehlivostí a prakticky nulovými požadavky na údržbu.

Bezpečnost jako důležitý aspekt
Přestože moderní plynové kotle se vyznačují velmi dobrou úrovní bezpečnosti, stále je třeba mít na paměti, že v nich hoří vysokovýbušná plynná směs. Hrozí určité riziko nehody, která může skončit fatálně. Právě proto je důležité při výběru plynového kotle dbát na kvalitu. Nezbytností jsou pravidelné revizní prohlídky, během kterých se celý systém detailně překontroluje.

Elektrické topení je v tomto směru „blbuvzdorné“. Nevyžaduje žádnou údržbu a v zásadě největší nehodou, která se vám při něm může stát, je puchýř způsobený dotekem s horkým radiátorem.

Plyn versus elektřina při vaření
Výhody a nevýhody plynu a elektřiny v domácnosti je třeba vyhodnocovat nejen v případě topení, ale také vaření. I zde platí, že elektřina je bezpečnější a praktičtější. Moderní indukční varné plotýnky se snadno myjí, umožňují precizní regulaci teploty a poskytují vysoký výkon. Plynový sporák sice také potěší vysokým výkonem, ale jeho mytí je o něco komplikovanější. Nemluvě o tom, že i při něm jste vystaveni riziku úniku plynu, proto je třeba nechávat jej pravidelně kontrolovat odborníkem.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články