Čtvrtek, 16 března, 2023
aktuálněaktuálně

Jak funguje stavební spoření? Poskytují ho tři spořitelny

Šetření peněz je základní dovedností v rámci finanční gramotnosti. Spořit se učíme odmalička, mnohé bankovní účty mají přednastavený spořící účet, na který automaticky a pravidelně odchází určitá částka peněz. V dospělosti, kdy si potřebujeme ušetřit peníze na vlastní bydlení, přichází na scénu stavební spoření.

Co je stavební spoření a které spořitelny jej nabízejí
Stavební spoření je flexibilní produkt spoření, který nabízí možnost úpravy jednotlivých parametrů spoření dle aktuálních potřeb. Toto spoření poskytuje finanční prostředky, které můžete použít ke stavbě, koupi nebo rekonstrukci nemovitosti. Stavební spoření je jediná forma spoření, při které se vytváří právní nárok na poskytnutí úvěru ze zákona za dodržení požadovaných podmínek. Je určeno k financování bytových potřeb, a to:

koupě bytu nebo domu,
koupě stavebního pozemku,
výstavba domu,
rekonstrukce, modernizace a údržba bytu nebo domu,
koupě nebytových prostor a jejich přestavba na byt,
úhrada podílu bytovému družstvu,
úhrada předchozích závazků souvisejících s bydlením.
V případě, že nevyužijete naspořené prostředky na financování bydlení, po uplynutí 6 let si můžete všechny peníze vybrat, navíc i se státní prémií. Stanete se tak přátelským střadatelem.

Stavební spořitelny na Slovensku
Stavební spořitelna může nabízet stavební spoření na základě bankovní licence vycházející ze zákona o bankách. Na Slovensku si můžete vybrat ze 3 aktivních stavebních spořitelen.

První stavební spořitelna
První stavební spořitelna vznikla v roce 1992, což z ní činí nejstarší stavební spořitelnu na Slovensku. Nabízí 7 produktů stavebního spoření a má uzavřeno téměř milion smluv o stavebním spoření. V nabídce má celkem 8 tarifů spoření: Standardní, Rychlá, Pomalá, Junior Extra, Senior Extra, Úvěrová standardní, Úvěrová pomalá a Úvěrová rychlá. Úrokové sazby při spoření se pohybují od 0,1 % do 1 %, podle typu programu, a délka splácení stavebního úvěru je od 5,6 do 16,8 roku.

Wüstenrot stavební spořitelna
Druhou nejstarší stavební spořitelnou na Slovensku je Wüstenrot stavební spořitelna, která vznikla v roce 1993. Její specifikem je, že nabízí Rodinné stavební spoření, ve kterém může spořit celá rodina až do 6 osob. V nabídce také najdete spoření pro děti Krůček, Spoření VĚRNOST s nejvyšším úročením na trhu, které zvýhodňuje střadatele s vyššími vklady, a Spoření JISTOTA. Úroková sazba při spoření je 2%.

ČSOB stavební spořitelna
ČSOB nabízí služby nejmladší stavební spořitelny již od roku 2000. Nabízí 7 spořících programů pro individuální střadatele a 1 program pro společenství vlastníků bytů. Mezi nejoblíbenější programy patří Profit Maxi a Profit Maxi Plus pro dospělé střadatele. Pro děti do 18 let se osvědčil program Profit Mini. Úrokové sazby se pohybují od 0,1 % do 1 % a minimální doba spoření pro získání stavebního úvěru je 21 měsíců.

Jak funguje stavební spoření
Před uzavřením stavebního spoření potřebujete znát cílovou částku pro koupi, stavbu nebo rekonstrukci vašeho bydlení. Na tuto částku následně uzavřete stavební spoření smlouvou o stavebním spoření. Stavební spoření obyčejně sestává ze dvou fází.

Fáze spoření
Na účet stavebního spoření vkládáte pravidelné finanční prostředky a mimořádné vklady, které jsou zhodnocovány úrokem dle zvoleného typu spoření. Kromě vlastních finančních prostředků lze na účet připsat i státní prémii, která se úročí stejným úrokem jako ostatní vklady. Na svém účtu si před čerpáním stavebního úvěru musíte našetřit zpravidla 40 – 50 % ze zvolené cílové částky, a to během minimální doby spoření (18 – 69 měsíců), kterou určuje stavební spořitelna podle zvoleného typu spoření. Po uplynutí minimální doby spoření a dosažení hodnotícího čísla, které zastupuje předepsanou hodnotu, začíná druhá fáze – fáze úvěrování. V případě, že jste našetřili minimální částku, ale nesplnili jste ostatní podmínky pro čerpání úvěru, může vám být poskytnut meziúvěr, který má vyšší úrokovou míru než stavební úvěr.

Fáze úvěrování
Stavební spotřební úvěr je poskytován z fondu spoření, které tvoří všechny prostředky na spořitelských účtech ve stavební spořitelně, splátky již poskytnutých stavebních úvěrů a jiné mimořádné zdroje stavební spořitelny. Jakmile uplyne fáze spoření a splníte všechny potřebné podmínky, bude vám z tohoto fondu poskytnut stavební úvěr, o který jste žádali. Úvěr má stanovenou úrokovou sazbu podle typu spoření. Můžete si vybrat ze 4 typů úvěrů:

stavební úvěr,
meziúvěr a mimořádný meziúvěr,
úvěr společenstvím vlastníků bytů,
úvěr právnickým osobám.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články